Kajaanin seurakunnan varhaisnuorisotyön retki- ja leiritoimintaa 2026
VARHAISNUORTEN LEIRIT:
Varhaisnuorten leirien hinta on 50 €. Hinnat sisältävät leiriohjelman, vakuutukset, kuljetukset, majoituksen Joutenlammella ja ruokailut.
Tapahtumiin ilmoittautuminen vaatii tunnistautumisen. Voit valita tunnistautumistavaksi joko Katrina Asiointi -tunnuksesi tai vahvan tunnistautumisen.
Kun olet ilmoittanut itsestäsi tiedot järjestelmään ensimmäisen kerran vahvan tunnistautumisen kautta, esittää järjestelmä tietojen tallennuksen jälkeen sinulle muodostetut Katrina Asiointi -tunnukset. Kirjautuessasi ensimmäisen kerran Katrina Asiointiin suosittelemme, että vaihdat salasanasi.
Alle 13-vuotiaan henkilön tunnukset perustetaan huoltajan toimesta. Tunnukset esitellään huoltajalle tietojen tallennuksen jälkeen. Yli 13-vuotiaiden osalta huoltaja ei pääse automaattisesti täyttämään nuoren nimi- ja osoitetietoja vaan ne tulee täyttää nuoren omilla Katrina-tunnuksilla, jotka esitellään tietojen tallennuksen jälkeen, muista ottaa nuoren tunnukset siis talteen. Nuoren sähköpostiin lähtee ilmoittautumisen jälkeen linkki, josta nuori pääsee täydentämään omat tietonsa Katrina Asiointi -tunnuksilla. Huolehtikaa yhdessä, että yli 13-vuotiaiden osalta tulevat kaikki tiedot varmasti täytettyä, nuoren omilla Katrina Asiointi tunnuksilla.
Ensikertalaisten perheleiri
18. - 20.9.2026
Joutenlammen kurssikeskuksella, Joutenlammentie 294
Etusijalla ovat perheet, jotka osallistuvat leirille ensimmäistä kertaa. Mikäli paikkoja on jäljellä, mukaan otetaan myös aiemmin leirille osallistuneita perheitä ilmoittautumisjärjestyksessä.
Leirin hinta 50 € sisältää 1 x aikuinen ja 1 x lapsi, lisälapsen hinta 15€/lapsi ja lisäaikuisen hinta 30€.
- Muistathan perua paikkasi, mikäli estyt tulemaan leirille. Huomioithan, että leirimaksu peritään perumattomasta leiristä.
- Leirimaksuihin on mahdollista hakea maksuvapautusta seurakuntatoimistosta. Yhteydenotot sähköpostitse kajaani.seurakuntatoimisto@evl.fi.
Leirille saavutaan omin kyydein.
Tieto leirille valituille lähetetään sähköpostitse viimeistään 7.9. alkavan viikon alussa.
Lähetämme leiristä leirikirjeen sähköpostiin noin viikkoa ennen leiriä ja maksulinkin leirin jälkeen.
Ilmoittaudu tästäLinkki avautuu uudessa välilehdessä
Ilmoittautuminen alkaa ti 25.8. klo 18 ja loppuu su 6.9.
Lisätiedot ja peruutukset:
Kaisu Ärväs. kaisu.arvas@evl.fi p. 044 7444 243
Minna Kuntsi, minna.kuntsi@evl.fi p.044 7444 216
Tuike-leiri 7-10 vuotiaille
Joutenlammella 12.-14.10.
Ilmoittautuminen ajalla 1.-15.9. tästä
Lisätietoja Virpi Malvalehto virpi.malvalehto@evl.fi
Tilkkutäkki - leiri 11-13 vuotiaille
Joutenlammella 12.-14.10.
Ilmoittautuminen ajalla 1.-15.9.
Lisätietoja Niina Hautala p. 044 744 4245 tai niina.hautala@evl.fi
Tuike- ja Tilkkutäkkileirien ilmoittautuminen aukeaa ti 1.9. klo 17. Jos Katrinan järjestelmä jumittaa ilmoittautuessa, odota hetki ja yritä uudestaan. Katrinan ilmoittautumisen jumiutuessa useimmiten auttaa myös selainhistorian poistaminen ja sen jälkeen uudelleen yrittäminen.
Hei!
Tiesithän, että leiri- tai retkimaksuun voi hakea maksuvapautusta taloudellisin perustein linkillä MAKSUVAPAUTUSHAKEMUSLinkki avautuu uudessa välilehdessä tai oheisella lomakkeella MaksuvapautushakemusLinkki avautuu uudessa välilehdessä (pdf, koko 79 kt). Lomakkeen voi palauttaa Kajaanin seurakuntakeskukseen (os. Linnankatu 12, 87100 Kajaani) sen aukioloaikoina, muina aikoina voit jättää kirjekuoren (päälle merkintä taloustoimisto, avustusanomus) pääoven läheisyydessä sijaitsevaan lukittuun postilaatikkoon. Lisätietoja saa tarvittaessa seurakuntatoimistosta p. (08) 6172 2200.